Buďtea nakupujte s dopravou ZADARMO
0
mesačne

Ako vyčistiť počítač, aby bežal ako nový!


Pre mnohých z nás sú počítače každodennými pomocníkmi pri práci alebo spoločníkmi pri relaxácii. Aj preto si zaslúžia pravidelnú údržbu - a to ako mechanické, tak softvérové čistenie. Vnútorná mechanika počítača bojuje najčastejšie s usadeným prachom, ktorý sa do počítača dostáva cez ventilačné otvory. Softvér počítača zase spomaľujú nepotrebné súbory alebo vírusy. V dnešnom článku sa pozrieme na to, ako vyčistiť počítač od prachu aj nepotrebných súborov, tak aby sa neprehrieval a pracoval, ako má!


Ako poznať, že je potrebné počítač vyčistiť?

  • Počítač zanesený prachom často spoznáte tak, že ventilátory idú na plný výkon a zvyšuje sa ich hlasitosť – nestíhajú chladiť prehrievajúce komponenty. V tom prípade by ste sa mali zamerať na mechanické vyčistenie počítača.
  • Ak sa počítač kosí, zamŕza, alebo nie je tak výkonný ako predtým, bude treba pozrieť sa na softvér, ktorý je pravdepodobne prehltený a potrebuje očistu.
Ako vyčistiť počítač, aby bežal ako nový!

Ako vyčistiť počítač od prachu

Prach sa do vnútra počítača dostáva cez vetracie otvory – za nimi sa nachádzajú ventilátory, ktoré majú za úlohu ochladzovať pracujúce komponenty (predovšetkým procesor a grafickú kartu). Prúdením vzduchu sa však do počítača dostáva aj nežiaduci prach, ktorý na jednotlivé komponenty sadá a paradoxne pôsobí ako izolácia – preto sa po čase začnú prehrievať a ventilátory ich už nestíhajú chladiť. Aby ste predišli závažnejším komplikáciám, mali by ste počítač pravidelne čistiť. Nemusíte sa báť, nie je to práca nijako zložitá, a pokiaľ máte aspoň základné technické zručnosti, ľahko to zvládnete! Je však potrebné postupovať rozvážne a starostlivo, aby sa dostavil požadovaný účinok!

Ako vyčistiť počítač

Aké zásady dodržiavať pri čistení počítača svojpomocne?

  • Počítač čistite ideálne raz mesačne a nepoužívajte pri čistení komponentov veľký tlak.
  • PC otvárajte iba v prípade, že je vypnutý a odpojený od el. siete.
  • Pripravte si vopred potrebné náradie (krížový skrutkovač, vysávač, jemný štetec, lieh a handričku).
  • Pokiaľ je to možné, nedotýkajte sa základnej dosky, ktorá je citlivá na poškodenie.
  • Na čistenie PC komponentov od prachu využívajte stlačený plyn v spreji.

Postup čistenia PC

  1. Za všetkého najskôr skontrolujte, že je počítač vypnutý a vysajte prípadný prach usadený na jeho povrchu, aby sa zbytočne nedostal dovnútra.
  2. Potom pomocou skrutkového skrutkovača vhodnej veľkosti odskrutkujte skrutky, ktoré držia kryt skrine počítača. Ten potom vysuňte a odložte bokom.
  3. Postupne pomocou vysávača (opatrne, aby ste hubicou nepoškodili náchylné časti) alebo štetcami očistite jednotlivé časti (mimo komponentov!) od nánosov prachu, zamerajte sa predovšetkým na chladič, ventilátor a okolitý priestor v skrinke, kde sa prach usadzuje. Pokiaľ sú usadeniny aj na základovej doske, nedotýkajte sa jej hubicou vysávača ani štetcom, ofúknite ju za pomoci stlačeného vzduchu v spreji – ten vám pomôže aj s prečistením ťažko dostupných miest. Na odstránenie prípadných odolných nečistôt môžete použiť lieh a handričku.
  4. Po dôkladnom vysatí a vyčistení prachu opäť namontujte kryt počítačovej skrine.

→ Ak sa venujete údržbe počítača pravidelne, nie je vždy nutné všetky komponenty odpájať a opäť pripájať, na to si trúfnu skôr skúsenejší počítačoví nadšenci, ktorí vedia, ako postupovať, aby ich nepoškodili. V prípade, že máte počítač silne znečistený a na jeho rozobranie si netrúfate, zverte ho radšej autorizovanému servisu PC techniky.

Ak chcete vykonať demontáž jednotlivých súčastí svojpomocne, odporúčame urobiť si pre istotu fotodokumentáciu predtým, než ich vyberiete (uľahčí vám to opätovné zloženie).

TIP: Pri čistení myslite aj na monitor, ktorý sa zanáša prachom a zamasťuje dotykami prstov. Aby ste mali záruku, že povrch monitora nepoškodíte, používajte špeciálne čistiace obrúsky. Môžete ich kúpiť samostatne, alebo ako súčasť čistiaceho setu.
Ako vyčistiť počítač

Ako vyčistiť počítač od zbytočných súborov

Teraz sa zameriame na údržbu softvéru počítača, ktorému sa tiež skôr alebo neskôr nevyhnete. Počas rokov sa do počítača postupne ukladajú a sťahujú potrebné aj nepotrebné dáta, ktoré zapĺňajú jeho pamäť a spomaľujú jeho výkon. Platí to predovšetkým o operačnom systéme Windows, na ktorý sa tiež zameriame. Ak máte pocit, že sa počítač výrazne spomalil, je čas vykonať čistenie softvéru. Zo všetkého najskôr by ste sa mali zbaviť zbytočných súborov, ktoré už nepotrebujete a zbytočne zaberajú miesto na disku. Ako na to?

  1. Do vyhľadávacieho okna zadajte „Aplikácie a funkcie“. Zobrazia sa vám programy a aplikácie, ktoré sú v počítači nainštalované. Postupne ich prejdite, a pokiaľ narazíte na niektorý, ktorý už nepoužívate, kliknite na ikonu „Odinštalovať“. Môže sa stať, že narazíte na programy, o ktorých prítomnosti nemáte ani tušenie - mohli ste ich nevedomky stiahnuť s inými programami a teraz počítač len zbytočne zaťažujú. Pokiaľ si nie ste istí, o aký program ide, skúste si ho vyhľadať na internete. Nikdy neodinštalovávajte nič, o čom netušíte, na čo slúži!
  2. Ďalej skontrolujte, či po spustení počítača nebežia na pozadí niektoré aplikácie, o ktorých neviete a ktoré počítač zbytočne spomaľujú. Ak niektoré z nich bežia zbytočne, môžete ich automatické spustenie zakázať. To urobíte tak, že otvoríte Správcu úloh a rozkliknete odrážku „Po spustení“ – tu si môžete ľubovoľne nastaviť, ktoré aplikácie chcete nechať bežať a ktoré zakázať.
  3. Nakoniec prejdite súbory uložené na disku. Je možné, že máte v počítači uložené filmy, ktoré ste už mnohokrát videli, alebo fotografie, ktoré zálohujete inde. Ich zmazaním získate na pevnom disku voľné miesto a prispejete k rýchlejšiemu fungovaniu celého systému. S čistením pevného disku vám pomôže aplikácia „Vyčistenie disku“, ktorú stačí obvykle zadať do vyhľadávacieho okna. Po skončení mazania nepotrebných súborov, aplikácií aj programov počítač reštartujte.

→ Ak je váš počítač vybavený HDD diskom, z času na čas by ste mali vykonať aj defragmentáciu disku, ktorá odstráni napr. informácie o už vymazaných súboroch, ktoré zbytočne zaberajú miesto na disku. V SSD diskoch nie je toto čistenie nutné.

Ako vyčistiť počítač

Ako vyčistiť počítač od vírusov?

Počítač stále ohrozuje aj tzv. malware – škodlivý a nežiaduci sofware, ktorý ho môže výrazne spomaľovať, sledovať, aké úkony na počítači vykonávate alebo podsúvať nevyžiadanú reklamu cez internetový prehliadač. Preto by ste rozhodne nemali podceňovať schopnosti antivírusových programov – či už tých na stiahnutie zadarmo alebo platených (tie majú výrazne rozšírenejšie možnosti). Pravidelné antivírusové kontroly prípadné vírusy ihneď odhalia.

Najčastejšie kladené otázky pri čistení PC

Ako vyčistiť počítač, aby bol rýchlejší?

Najskôr vyčistite počítač mechanicky, potom prejdite a vymažte nepotrebné súbory a aplikácie. Skontrolujte tiež, koľko aplikácií sa spustí ihneď po spustení počítača, prípadne ich aktivitu zakážte. Skontrolujte prítomnosť vírusov a malware antivírusovým programom.

Ako zadarmo vyčistiť počítač?

Nie je potrebné počítač ihneď posielať do servisu, alebo kupovať drahé čistiace programy. Mnohé z nich je možné stiahnuť a využiť zadarmo..

Ako vyčistiť počítač s Windows 10?

Počítače s operačným systémom Windows 10 sú vybavené antivírusovým programom Windows Defender, pomocou ktorého môžete jednoducho skontrolovať prítomnosť vírusov. Tiež dbajte na to, aby ste mali aktivované automatické sťahovanie nových aktualizácií. Na odstránenie nepotrebných súborov zadajte do vyhľadávacieho poľa „Vyčistenie disku“ a pomocou tejto aplikácie vyčistite systémové súbory.