10× viac produktov za najlepšie ceny
10× viac produktov za najlepšie ceny

Ako vybrať receiver?

Kvalitný receiver sa vyznačuje dobre navrhnutým zosilňovačom s maximálne verným výstupom. Pokiaľ ale dávate prednosť počúvaniu hudby režimu stereo, poobzerajte sa skôr po samostatnom prístroji – stereo zosilňovač.

Lacnejšie receivery sa pre tento typ reprodukcie príliš nehodia. Kalibráciu nastavenie dozvukov so zreteľom na parametre miestnosti. Ďalšou zaujímavou funkciou je SAD - digitálny signálový procesor. Umožňuje robiť všemožné úpravy s ohľadom na zmenu akustiky a dynamiky zvukového sprievodu.


Aký veľký výkon potrebujem?

Čo najväčší, povedala by si asi väčšina z vás. Ale to nie je až tak pravda. Drvivá väčšina, v súčasnosti vyrábaných prístrojov disponuje dostatočným výkonom pre takmer ľubovoľné využitie. Iste, možno naraziť na hraničné situácie (ako napríklad extrémne veľké priestory), ale väčšina z vás chce receiver prevádzkovať v menšej, či väčšej obývacej izbe. Bežne dosahované výkony sa pohybujú od 70 W na kanál až po 140 W a viac.

Ako vybrat receiver
Impedance – na čo si dať pozor

Oveľa dôležitejšie je ustrážiť si hodnoty impedanciou. Nevhodná voľba receiveru na vybraných reprosústavách (a naopak) môže spôsobiť nemalé problémy. Všeobecne platí nasledovné: ak má receiver najnižšiu impedanciu 8 Ohm, musíte k nemu pripojiť reproduktory s rovnakou alebo vyššou hodnotou. Porušenie tohto pravidla má väčšinou za následok poškodenie jedného alebo oboch zariadení! Príklad: Receiver 8 Ohm, reproduktory 4 Ohmy.

Dekodéry priestorového zvuku

Dekodéry sa starajú o prevod dátovej informácie do patričného počtu zvukových kanálov. V posledných rokoch je väčšina záberov na DVD kódované do systému Dolby Digital a DTS. Odlišnosti v technológii použitej v klasických kinách sa v domácich zariadeniach stierajú a vo finále je takmer jedno, aký formát zvukového sprievodu je pri filme priložený.

Všetky prístroje určené na použitie v domácom kine obsahujú dekodér Dolby Digital a väčšina i DTS. Ak chcete byť pripravený na prípadný nákup osem kanálovej zostavy, hľadajte logá Dolby Digital EX a DTS ES. Avšak vývoj ide ďalej a záujemcovia o najmodernejšie technológie a najkvalitnejší zvuk by mali sledovať prítomnosť označenia Dolby True HD, DTS HD Master Audio a pod Nemali by sme zabúdať ani na kompatibilitu so starším Dolby Pro Logic (DPL II.), ktoré nájdeme na videokazetách.

Nejbežnějšie zvukové formáty: Dolby DPL II., Dolby Digital, DTS

Počet kanálov – stereo alebo 7.1?

Technický pokrok spoločne s konkurenčným dal vzniknúť ozvučovacím systémom s až 8 kanálmi. Takýto počet určite pôsobí sympaticky, ale uvedomte si, že so sebou prináša aj nutnosť osadiť každý z kanálov samostatným reproduktorom. Izba (v prípade 7.1 verzia) naplnená ôsmimi reproduktormi a kabelážou, kladie veľké nároky na umiestnenie ako z hľadiska vizuálneho, tak akustického. Avšak pre kvalitné priestorové ozvučenie si vystačíte aj s variantom 5.1 a niekedy aj "obyčajným" stereom.

Príklad konfigurácie 7.1: Dve hlavné predné, jeden stredový, ľavý a pravý bočný efektový, ľavý a pravý zadný efektový reproduktor a subwoofer.

Vstupy

Dostatočný počet analógových i digitálnych vstupov HDMI, optický, koaxial. Ak pokukujete po Blu-ray prehrávačoch, strážte si, aby aspoň niektoré HDMI vstupy boli vo formáte HDMI 1.3 (u receiverov s dekodérmi HSD formátov je to samozrejmosť).

Tuner

Receiver vďačí svojmu anglickému označeniu ako schopnosť prijímať rozhlasové vysielanie. Presnejšie povedané skôr išlo o prístroje integrujúce rádio a zosilňovač. Vzhľadom na to, že digitálne pozemné vysielanie DAB je u nás hudbou vzdialenej budúcnosti, stačí si ustrážiť prítomnosť klasického FM tunera (čo je štandardné vybavenie všetkých receiverov).